دهکده کوچک جغرافیا و محیط زیست

هر چی از جغرافیا و محیط زیست بخوای!!!!!!!!!

درباره من
گفتم خدايا همنشينم باش گفت من مونس كساني هستم كه مرا ياد كنند گفتم چه اسان به دست مي ايي گفت پس اسان از دستم نده!!!!!!
دوستي تكرار دوستت دارم نيست فهميدن ناگفتني هاي كسي است كه دوستش داري@@@@@@@@
با عرض ادب واحترام....
اینجانب فارغ التحصیل رشته اب و هواشناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان میباشم. وبلاگی که هم اکنون مشاهده میکنید به منظور ارایه جدیدترین مطالب و اطلاعات جغرافیایی و اب وهواشناسی و محیط زیست تهیه شده است.
امید است با نظرات سازنده خود مارا یاری فرمایید پس نظر یادتون نره /در ضمن مسئولیت مطالب پیوندها بر عهده نویسندگان انها میباشد و اینجانب هیچگونه مسئولیتی ندارم....

با تشکر از استاد عزیز دکتر خسروی....
مدیر وبلاگ : زاهد دلدار زهی
ایمیل : deldar.zahed@yahoo.com
موضوعات
نويسنده :deldar
تاريخ: شنبه ۲۸ آبان۱۳۹۰ ساعت: 12:3
۲. دره ی آنتلوپ - آمریکا
آنتلوپ کنیون (Antelope Canyon) پارکی طبیعی در ایالت آریزونا در ایالات متحده آمریکا است. این پارک دارای صخره‌هایی دیدنی است که توسط آب و هوا در طول سالیان بگونه‌ای غریب فرسایش یافته و در ساعاتی مخصوص از روز خالق مناظری با نورپردازی‌های نایاب می‌شوند. این پارک همانند مانیومنت ولی متعلق به زمین‌های قبیله ناواهو می‌باشد.
 
 
 
 
۳. دره ی چارین – قزاقستان
دره ی چارین با وسعت 80 کیلومتر بر روی رودخانه ی چارین در قزاقستان، به فاصله ی 200 کیلومتری از مرز چین قرار دارد. این دره مرکز جذب گردشگری در پارک ملی چارین واقع در قزاقستان است.
 
 
 
 
 
 
4. دره ی کولکا - پرو
دره ی کولکا در جنوب کشور پرو قرار دارد، جایی که رودخانه ای به همین نام از آن می گذرد. این دره با عمق 4160 متری دو برابر عمیق تر از دره ی بزرگ(grand canyon) است.
 
 
 
 
 
 
5. دره ی کوپر - مکزیک
دره ی کوپر مجموعه ای از دره ها شامل شش دره ی جدا از هم است که در جنوب غربی ایالت چیهوهوا در مکزیک قرار دارد. این دره از لحاظ وسعت و عمق بزرگتر از دره ی بزرگ در کالیفرناست. این دره ها توسط شش رودخانه ی عظیم بوجود آمده اند که از قسمت های غربی سیرا تاراهومارا سرچشمه گرفته اند. این شش رود همگی به داخل رود فوئرته می ریزند و سپس در دریای کورتز راه خود را ادامه می دهند.
 
 
 
 
 
6. دره ی گلن - آمریکا
دره ی گلن که به معنی دره ی تنگ کوهستانی است در جنوب شرقی و مرکزی یوتا و شمال غربی آریزونا قرار دارد و رودخانه ی کلورادو از میان این دره می گذرد. صخره های قرمز رنگ و رنگ عجیب آب رودخانه یکی از زیبایی هایی است که چشم هر گردشگری را نوازش می کند.
 
 
 
 
 
 
7. دره ی پادشاهان – استرالیا
دره پادشاهان(kings) بخشی از پارک ملی واتارکا در تریتوری شمالی واقع در استرالیاست. این دره در غرب انتهای george gill range و فاصله ی 323 کیلومتری جنوب غربی alice springs قرار دارد. ارتفاع دیواره های این دره به 300 متر می رسد.
 
 
 
 
 
8. دره ی ماتکا – مقدونیه
ماتکا به معنی بطن یا رحم نام دره ای در غرب اسکوپیه، پایتخت مقدونیه است. این دره که وسعتی در حدود 5 هزار هکتار دارد و یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مقدونیه است چند صومعه ی قدیمی را نیز در خود جای داده است. در این دره ده غار وجود دارد که کوچک ترین آن ها 20 متر و طولانی ترین آن ها 176 متر طول دارد. این دره که محل عبور رودخانه ای به همین نام است چند دریاچه ی کوچک و بزرگ هم دارد که به زیبایی های این منطقه اضافه می کنند.
 
 
 
 
 
9. دره ی وا ایمئا – هاوایی
دره ی وا ایمئا (Waimea) که به عنوان دره ی بزرگ اقیانوس آرام نیز شناخته می شود با طولی در حدود 16 کیلومتر و عمق 900 متر یکی از بزرگترین دره های جهان است. این دره در شمال کااوا در جزایر هاوایی قرار دارد. این دره مسیر عبور رودخانه ای به همین نام شکل است و توسط این رودخانه شکل گرفته است.
 
 
 
 
 
10. دره ی پارلونگ زانگبو – چین
دره ی بزرگ یارلونگ زانگبو که دره ی سانگپو هم شناخته می شود در مسیر رودخانه ی یارلونگ سانگپو در تبت چین قرار دارد. این دره که عمیق ترین دره ی جهان است با طول 150 مایل یعنی 7756 متر طولی بیشتر از دره ی بزرگ کالیفرنیا دارد و به همین دلیل یکی از طولانی ترین دره های جهان است. رودخانه ی یارلونگ سانگپو معمولاً با نام زانگبو یا سانگپو شناخته می شود که به معنی پاک کننده است. 
 
 
 


دوستان